Tancem ku zdraví: S čím vším vám pomůže tanec?

Tanec posiluje tělo i ducha. Stačí si najít ten, kterému naprosto propadnete, a brzy si budete moct užívat některý z benefitů uvedený v tomto článku.

Snižuje riziko vzniku demence

New England Journal of Medicine provedl výzkum, který v průběhu 21 let zjišťoval, jestli některá z fyzických nebo kognitivních aktivit bude mít nějaký efekt na mentální zdraví. Výzkum následně ukázal, že pravidelný tanec snižuje riziko vzniku demence o 76 procent. Šlo o vůbec nejlepší výsledek, který překonal i luštění křížovek, čtení a další sporty. Může za to zejména fakt, že tanec pomáhá pravidelně obnovovat nervová spojení, což vede k dalším benefitům uvedeným níže.

Zlepšuje paměť a zpomaluje stárnutí

Čím komplexnější je spojení (synapse) neuronů, tím lépe. A tato spojení můžete posilovat několika způsoby. Jak už jste se zřejmě dovtípili, tanec patří mezi ně. Čím jste ale starší, tím více mozkových buněk odumírá a synapse jsou slabší. To vede ke zhoršené paměti a problémů s tím spojených. Pravidelný tanec však pomáhá těmto problémům předcházet. Nebo alespoň jeho učení. Když se učíme nové věci, dochází k budování nových synapsí, nových neuronových cest. Jakmile některé ztratíte kvůli svému věku, budete mít stále k dispozici jiné cesty.

tanec je zdravý nejen pro seniory

Odolnost vůči závratím

Piruety, rychlé pohyby a další cviky, nad kterými se běžnému smrtelníkovi tají dech. Možná si proto říkáte, proč vlastně baletky nepociťují závratě? Odpověď je podle studie doktora Barryho Seemungala jednoduchá. Léta tréninku dokážou tyto signály z mozku potlačit. Pokud tedy trpíte tímto problémem, možná nebude od věci popřemýšlet o tom, zda-li nebude dobré začít s tancovat. Některé druhy tance vám kromě překonání závratí pomohou i se zlepšením rovnováhy, což je jeden z vítaných „vedlejších účinků“.