Zdravotní výhody tance: lepší paměť, nálada i kondice

Tanec byl odjakživa známý jako skvělý způsob, jak se dostat do formy. Pohyby celého těla pomáhají zpevnit svaly a zvýšit celkovou sílu. Věděli jste ale, že má tanec vliv i na náš mozek?

Lepší paměť a soustředění

Řada vědeckých studií ukázala, že cvičení je úzce spojeno s udržením kognitivních funkcí zejména u starších lidí. A tancování se řadí na samotný vrchol. Proč tomu tak je? Jedním z důvodů je nutnost neustálého učení. Abyste mohli předvést kvalitní choreografii, popřípadě tancovat s partnerem, musíte si zapamatovat alespoň základní kroky. Mezi důležité položky ale patří i správné držení partnera, provádění samotných kroků, rozpoznávání rytmu a synchronizace pohybů s muzikou.

Tanec také pomáhá předcházet demenci. Ve studii provedené magazínem New England Journal of Medicine porazil aktivity jako je plavání, cyklistika či tenis. Další studie provedená univerzitou Illinois zase hlásí, že za pouhých deset měsíců pravidelných tanečních hodin bylo možné pozorovat zlepšení paměti a soustředěnosti i vybraného vzorku seniorů.

Sociální kontakt

Sociální kontakt je při tanci důležitý

Mezi další významné benefity patří i snížení stresu. Díky tanci se můžete odreagovat a snížit tak hladinu stresu, případně zmírnit úzkost. I samotná hudba, která je nedílnou součástí tohoto cvičení, působí uklidňujícím dojmem. S tím souvisí i zlepšení nálady. To je spojeno zejména se vzpomínkami, jež muzika přináší, a radostí z pohybu.

Vůbec nejlepším benefitem je ale sociální kontakt. Některé tance sice můžete tančit sami, pokud ovšem začnete navštěvovat specializované hodiny, potkáte spoustu nových, zajímavých lidí. A možná mezi nimi může být váš budoucí partner/partnerka nebo nejlepší kamarád/kamarádka. Tak neváhejte a začněte tancovat.