Lord of the Dance

Některé kulturní akce se od doby svého konání již stihly stát nezbytnou součástí kulturního dědictví. Ať už jde o filmové festivaly, pravidelné výstavy či hudební představení, člověk toužící po výjimečných zážitcích má z čeho vybírat. Jedním příkladem nezapomenutelné podívané je představení Lord of the Dance.

Stručná historie

Představení Lord of the Dance je neodvratně spojeno s irským tanečníkem Michaelem Flatleym. O hudbu k představení se pak postaral rovněž irský skladatel Ronan Hardiman. Flatley sám představení vytvořil, vymyslel k němu choreografii a rovněž v něm opakovaně vystupoval.

Začátky Lord of the Dance spadají do roku 1996. Flatley se po odchodu z představení Riverdance rozhodl vytvořit vlastní taneční show, kterou by bylo možné uvádět i v arénách a na stadiónech a ne pouze v klasických divadlech. Od tohoto rozhodnutí byl následně jen krůček k vytvoření konceptu a nazkoušení představení. První z nich se konalo na přelomu června a července roku 1996 v Dublinu. Představení vytvořilo příběh boje dobra proti zlu, a výrazně čerpalo vzhledem k Flatleyho národnosti z irské kultury a folklóru. Reputace Lord of the Dance rychle vzrůstala, takže již následující rok v únoru se představení konalo v rámci předávání Oskarů. Téhož roku došlo k rozšíření tanečního uskupení. Flatley podepsal smlouvu s Disneym a představení se konalo v Disneylandu.

Jedna změna za druhou

Po dvou letech Flatley v roce 1998 vytvořil rozšířenou verzi Lord of the Dance nazvanou Feet of Flames. Představení mělo možnost zhlédnout například dvacet pět tisíc lidí v londýnském Hyde Parku. Tato akce zároveň představovala v jistém smyslu Flatleyho labutí píseň – naposledy tančil původní Lord of the Dance. Po londýnské show již pokračoval ve Feet of Flames. K jeho opětovnému návratu v plném stylu znovu došlo až v roce 2010.

Napříč roky se tedy představení měnilo, a s ním se obměňovali i umělci, kteří v něm vystupovali. Někteří z nich později představení opustili, Anne Buckley, která ztvárnila bohyni Erin, například po odchodu vydala vlastní sólové album, a Mairead Nesbitt se přidala ke skupině Celtic Woman. Představení Lord of the Dance byla možnost zhlédnout i v České republice, kde rovněž slavilo velký úspěch a znovu se vrátí příští rok.