V rytmu swingu

Existuje více hudebních stylů, které se napříč dějinami lidské společnosti proslavily. Metal, rock, pop, country, elektro… Jen málokterý z nich je ale tak pevně spjat s určitým konkrétním obdobím jako právě swing.

Stručná historie
Swing má svůj původ v jazzu, který dominoval dvacátým letům. Swing ho následně vystřídal a stal se nejoblíbenějším hudebním stylem ve třicátých a čtyřicátých letech. Swingová seskupení v tehdejší době většinou měla podobu velkého orchestru a do té doby zcela nevídaně spojovala hudebníky černé i bílé pleti. Během druhé světové války došlo k úpadu popularity swingu, ale v padesátých letech se dočkal opětovného oživení. Někteří umělci swing následně kombinovali s jinými hudebními žánry, jako byla například country hudba. V pozdější době pak vznikla nová hudební vlna, takzvaný swing revival.

Významní umělci
Jedním z největších jmen swingové hudby je Benny Goodman. Díky své hudbě Goodman získal přezdívku ‘Král swingu’. Jeho největším hitem se stala svižná píseň ‘Sing, Sing, Sing’. Těsně před svou smrtí v osmdesátých letech Goodman získal prestižní ocenění Grammy za celoživotní dílo. Objevil se také v několika filmech, jedinou hlavní roli ztvárnil ve snímku Sweet and Low Down z roku 1944.

Obdobně výraznou figurou dvacátého století je Glenn Miller. Díky hitům jako ‘In the Mood’, ‘Chattanooga Choo Choo’ či ‘Moonlight Serenade’ se vepsal do dějin. Miller zmizel během druhé světové války během letu do Francie. Posmrtně mu byla udělena cena Grammy. Na motivy jeho života a úspěšné kariéry vznikl film Příběh Glenna Millera (1954) s Jamesem Stewartem v titulní roli.

Swing v Československu
Swing si získal popularitu rovněž v rámci Československa. Během druhé světové války a okupace na něj však bylo okupanty nahlíženo skrze prsty, protože měl swing svůj původ v Americe. V Československu přesto vznikla řada orchestrů a další zpěváci a zpěvačky se swingu věnovali samostatně. I v dnešní době tento hudební směr stále oslovuje spoustu milovníků hudby, a přináší jim obdobnou radost jako lidem ve třicátých a čtyřicátých letech.